Előző cikkünkben bemutattuk a balatoni víziállások (stégek) engedélyeztetésének folyamatát, a szükséges engedélyek beszerzésének menetét. Most pedig azoknak szeretnénk segíteni, akiknek a telkük előtti partszakaszt nádas borítja, és ezért a nádason átvezető stéget szeretnének kialakítani.
Nádas, az egészséges tó tüdeje
A Balaton védelméért felelős hatóságok kiemelten figyelnek a tó nádasainak megőrzésére, hiszen a balatoni nádasok a tó ökoszisztémájának megkerülhetetlen alappillérei: szűrőként működve tisztítják a vizet, számos fajnak biztosítanak élőhelyet, és nyújtanak menedéket tél idején. Védik a partot, tompítják a hullámok romboló erejét, és hozzájárulnak a tó természetes egyensúlyának fenntartásához. Röviden tehát, védelmük kulcsfontosságú a tó jövőjének biztosítása érdekében.
Stég a nádason át
Fontos, hogy a nádasokat átszelő stégek építésekor különös figyelmet fordítsunk ennek az érzékeny élőhelynek a védelmére, és a lehető legkisebb mértékben zavarjuk meg azt. Efelé a cél felé tehetünk egy lépést az építés során a megfelelő korrózióvédelmi eljárás kiválasztásával is. Például egy tűzihorganyzással korrózióvédett szerkezet nem bocsát a környezetet károsító anyagokat a tó vizébe, sem rozsdásodás, sem a festék elöregedése és lepattogzása által. A megfelelő korrózióvédelem mellett a nádasokban elhelyezett szerkezeteknek különösen időtállónak és strapabírónak kell lenniük, így elkerülhető, hogy fém- vagy fatörmelék kerüljön a tóba, ami hosszú távon balesetveszélyes lehet a nádasok süppedékeny fövenyén.
Nádason átívelő stég engedélyeztetése
A nádasokat átszelő stégekkel kapcsolatban a legfontosabb dokumentum, amellyel meg kell ismerkednünk, az a nádtérkép. A hatósági szabályozás szerint az I.-III. osztályú nádasok belsejében semmilyen stég nem létesíthető. A telkünk előtti nádas besorolásáról a nádtérkép kikérésével tájékozódhatunk (ügyintézési díj ellenében), vagy telefonon érdeklődhetünk a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségénél. Akit mélyebben érdekel a nádasok osztályozása, az a 22/1998. (II. 13.) Kormányrendelet mellékletében olvashat a besorolás szempontjairól.
Miután megismerkedtünk a nádtérkép fogalmával, tekintsük át röviden ismét az engedélyeztetés folyamatát, melyről részletes leírást is talál előző cikkünkben.
Információ begyűjtése a nádas besorolásáról. Amennyiben a telkünk előtti nádas nem esik az I.-III. osztályokba, folytathatjuk az ügyintézést.
A Balatoni Vízügyi Kirendeltség formanyomtatványának kitöltése.
A helyszínrajz, valamint a szerkezet összeállítási terve és műszaki leírás összegyűjtése.
Tulajdonosi hozzájárulási nyilatkozat, valamint a balatoni telek tulajdoni lap másolatának beszerzése.
A teljes dokumentumcsomag eljuttatása postai úton vagy e-mailben a kirendeltséghez, az alábbi címre: Levelezési cím: 8600 Siófok, Vámház u. 6. E-mail: bvk@kdtvizig.hu
A hatóságtól érkezett szerződéstervezetet visszaküldése aláírva, a mederbérleti díj befizetését igazoló dokumentummal együtt.
Végül az engedélyt igazoló tábla átvétele az Igazgatóságon, majd annak jól látható helyre történő elhelyezése a stégen.
Alternatív megoldás: Szabadon álló stég
Akkor sem szabad elkeserednünk, ha a telkünk előtt álló nádas védett kategóriába esik, és a hatóságok nem engedélyezik víziállás létesítését. Ebben az esetben sem kell lemondanunk a stégről fürdőzés, horgászás élményéről. A megoldás egy – a nádasfal előtt elhelyezett – szabadon álló stég, amelyet a nádast megkerülve, a vízben gyalogolva, vagy csónakkal közelíthetünk meg. Ennek szabályairól, illetve az engedélyeztetés folyamatáról következő cikkünkben olvashat majd.
Fontos, hogy engedély nélkül sose építsünk stéget! Amellett, hogy a stég elbontását és bírságot is kockáztatunk, az Balaton élővilágában is komoly kárt tehetünk. Mindig tartsuk szem előtt a természeti kincseink védelmét, és kövessük a megfelelő engedélyeztetési eljárásokat, hogy hosszú távon is élvezhessük a Balaton adta lehetőségeket.
Comments